(48) 794072072

biuro@agape.edu.pl

Terapia manualna – Co to jest ? Jak przebiega leczenie ?

Wielu pacjentów przychodzi na pierwszą wizytę  oczekując otrzymania  pakietów usług fizykoterapii i instrukcji jak wykonać serię ćwiczeń w domu. Taki sposób jest uzasadniony w wielu przypadkach, jednak zdecydowana większość aby przywrócić  sprawność potrzebuje pracy z rehabilitantem.

Nasi terapeuci stosują kinezyterapie (kinesis – ruch, therapeia – leczenie) czyli leczenie ruchem lub jak kto woli bardziej naukowy zwrot, rehabilitacje ruchową.
Celem kinezyterapii jest przywrócenie choremu  całkowitej lub częściowej sprawności fizycznej (lub utrzymanie istniejącego stopnia sprawności).

„Dzięki kinezyterapii można przywrócić prawidłową ruchomość w stawach oraz siłę i wytrzymałość mięśni, pobudzić i poprawić czynności ośrodkowego układu nerwowego, poprawić pracę układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, korygować wad postawy ciała i nieprawidłowe nawyki ruchowe, a także przystosować chorego do życia w przypadku trwałej niepełnosprawności.”

( źródło: http://regeneracja.poradnikzdrowie.pl/rehabilitacja/kinezyterapia-czyli-gimnastyka-lecznicza-na-czym-polega_43799.html )

Terapeuci są zainteresowani tym, dlaczego mięśnie nie funkcjonują poprawnie i jak można przywrócić ich sprawność.

Pacjenci powinni być świadomi, że jest to wśród lekarzy mniej znana technika leczenia fizycznego i może nie być tak powszechnie przepisywana. Wiele zagadnień związanych z terapią ręczną, nie jest do zademonstrowania w badaniach obrazowych lub laboratoryjnych, lecz raczej podczas testów i leczenia ruchem, a zatem trudno opisać co pacjent otrzyma, łatwiej zachęcić pacjenta do działania poprzez fizykoterapie za pomocą urządzeń.

Manualna fizykoterapia jest specjalistyczną formą fizycznej terapii dostarczanej z rąk w przeciwieństwie do urządzenia lub maszyny. W terapii manualnej lekarze stosują dłonie do wywierania nacisku na tkankę mięśniową i manipulują stawami w celu zmniejszenia bólu pleców spowodowanego skurczem mięśni, napięciem mięśni i dysfunkcją stawową, klinicystom daje to zupełnie nowe możliwości pracy nad  ortopedią kręgosłupa, miednicy, kończyny dolnej i kompleksu pasa biodrowego.

Tematem zajmują się światowi znani eksperci w dziedzinie terapii manualnej, na przykład profesor Peter O’Sullivan, profesor Helen Slater, osteopat Michael Monaghan, dr Tim Mitchell, Mark Oliver i Associate Professor Ben Wand.

Można spotkać w mediach społecznościowych takie wypowiedzi na temat terapii manualnej jak „terapia bierna i staroświecka”, „nie pasuje dla pacjentów z bólem przewlekłym” lub „to wszystko ma podłoże w wierzeniach i daleko jej do medycyny opartej na lekach”. Tak, mamy do czynienia z wiedzą przekazywaną od pokoleń co nie zmienia jej skuteczności dla wszystkich stawów obwodowych, jak również dla wszystkich części kręgosłupa.

Niektórzy  uważają, że te techniki to wyłącznie mobilizacje stawu. Powiedzmy, że poruszamy się w zgięciu stawu biodrowego, oczywistym jest też przesuwanie torebką stawową, okolicznymi więzadłami, mięśniami, które przechodzą stawu, oraz nerwami, które są zaangażowane. Nie zapominajmy o powięzi, która nie jest  wykluczona z naszych technik, ani w trakcie badania, ani w trakcie leczenia. Chociaż niektóre techniki  wydają się nie spójne, to nie można ich traktować jako odosobnione.  Mięśnie, nerwy itp. są zawsze zaangażowane.

Pacjenci są skierowani do naszego ośrodka  przez lekarza pierwszego kontaktu, chirurga ortopedycznego lub innego lekarza zajmującego się opieką pleców, prawo medyczne pozwala jednak osobom poszukującym pomocy np. przy  bólach pleców, na leczenie u licencjonowanego terapeuty  bez konieczności posiadania w tym celu uzyskania pisemnego skierowania.

Ciesz się swobodą wyboru decyzji klinicznych w  trakcie leczenia, korzystaj zarówno z zabiegów fizykoterapii jak też kinezyterapii  tak aby efekt był jak najbardziej efektywny.

Zapraszamy na zabiegi do naszego ośrodka.

Centrum Położnictwa i Rehabilitacji AGAPE
Kazimierza Jarząbka 26/223
05-500 Piaseczno
tel. 794 072 072

1. Kisner C, Colby LA. 2007. Therapeutic Exercise: Foundations and Techniques. 5th edition. p. 195-203.
2. Walker B. PNF Stretching Explained- Proprioceptive Neuromuscular Facilitation. The Stretching Institute. http://www.thestretchinghandbook.com/archives/pnf-stretching.php.2010.
3. Tanigawa MC. Comparison of the hold-relax procedure and passive mobilization on increasing muscle length. Phys Ther. 1972;
4. Surburg, PR., Schrader, JW. Proprioceptive Neuromuscular Facilitation Techniques in Sports Medicine: A Reassessment. Journal of Athletic Training. 1997;
5. Gibson K, Growse A, Korda L, Wray E, MacDermis JC. The effectiveness of rehabilitation for nonoperative management of shoulder instability: a systematic review. Journal of hand therapy 2004