„Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem”

Dlaczego poradnictwo dietetyczne jest dziś tak ważne?

 

 

 

Poradnictwo dietetyczne i programowanie żywieniowe

Nie od dziś wiadomo, że prawidłowo zbilansowana dieta jest niezbędna dla zdrowia  i prawidłowego rozwoju człowieka. Jej dobroczynny wpływ jest obserwowany na każdym etapie życia. Okazuje się, że prawidłowe odżywianie może uchronić nas od wielu chorób, a jeżeli już zachorowaliśmy – przynieść poprawę zdrowia oraz podnieść jakość życia. Powiedzenie, że „kucharz to w połowie lekarz” staje się w dzisiejszych czasach aż nadto aktualne.

Sposób żywienia rodziców jest bardzo istotny już na etapie planowania ciąży. Niedobory pokarmowe, nadwaga bądź otyłość, coraz częściej występujące alergie i nietolerancje pokarmowe mogą prowadzić do problemów z poczęciem oraz podnosić ryzyko wystąpienia chorób u dziecka. Również sposób żywienia matki w czasie ciąży i karmienia piersią ma znaczący wpływ na zdrowie zarówno dziecka jak i jej samej. Ta istotna zależność między odżywianiem się kobiet w ciąży, a jakością życia dziecka w przyszłości nosi nazwę programowania żywieniowego.

 

Prawidłowe nawyki żywieniowe okazują się istotne także w kolejnych miesiącach i latach życia dziecka. Badania naukowe wskazują jednoznacznie, że sposób żywienia we wczesnym dzieciństwie determinuje późniejsze nawyki żywieniowe oraz przynosi długofalowe efekty zdrowotne dla człowieka. Warto zatem wiedzieć, że nawyki żywieniowe kształtują się do 10 roku życia, dlatego też tak ważne jest stosowanie prawidłowo zbilansowanej diety już od najmłodszych lat życia dziecka.

Odpowiednio zbilansowana dieta zatem powinna być wykorzystywana przede wszystkim w profilaktyce zdrowotnej. Okazuje się też istotnym elementem terapii wielu schorzeń przewlekłych oraz coraz liczniej występujących chorób cywilizacyjnych (m.in. otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby onkologiczne).

Poradnictwo dietetyczne dla całej rodziny 

admin

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *