Masaż – Terapeutyczna manipulacja

Masaż leczy!

Masaż – Terapeutyczna manipulacja tkankami ciała przez wyszkolonego fizjoterapeutę, poprzez systematyczne naciąganie, ugniatanie lub stosowanie nacisku, w celu uzyskania korzystnej odpowiedzi fizjologicznej, takiej jak zmniejszenie bólu lub poprawa krążenia.

 

 

 

 

 

 

Był używany od czasów starożytnych do łagodzenia bólu i wspomagania gojenia.
Istnieje wiele różnych rodzajów masażu, ale większość z nich oferuje podobne korzyści.
Nie jest zwykle uważany za zamiennik dla innych rodzajów opieki medycznej, ale może być stosowany wraz z innymi metodami leczenia, aby zapewnić możliwie najlepsze rezultaty dla pacjentów.

 

 

 

Naturalny lek przeciwbólowy:

Masaż łagodzi wiele rodzajów bóli występujących przy stanach zapalenia stawów, urazach kręgosłupa, migrenach, urazach sportowych i wielu innych schorzeniach.

Pomaga przy depresji:

Zgodnie z Florida State Massage Therapy Association, masaż zwiększa poziom serotoniny w mózgu, co pomaga zapobiec lub zmniejszyć depresję. To samo powoduje wiele leków przeciwdepresyjnych, znanych jako selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny lub leki z grupy SSRI.

Obniża poziom stresu:

Masaż zmniejsza napięcie i wywołuje relaksację, która łagodzi niepokój. Wzrost serotoniny pomaga zmniejszyć lęk, co łagodzi również niektóre z fizycznych objawów niepokoju, takie jak przyspieszone tętno.

Lęk, ból i depresja często zakłócają spokojny sen, masaż pomaga złagodzić te czynniki i poprawić jakość snu.

Poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego:

Według MassageTherapy.com masaż poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego poprzez stymulację układu limfatycznego. Układ limfatyczny pomaga w usuwaniu odpadów, toksyn i patogenów. Limfa zachowuje się podobnie jak krew w układzie sercowo-naczyniowym, ale nie ma pompy takiej jak serce, co utrudnia cyrkulację płynu limfatycznego.

Wspiera krwiobieg:

Zgodnie z Florida State Massage Therapy Association, masaż obniża wysokie ciśnienie krwi, a także spowalnia tętno, pomaga się zrelaksować. Dobra cyrkulacja poprawia kondycję skóry, największego naszego organu ciała, odpowiednio dobrany może zmniejszyć blizny lub rozstępy.

 

 

 

 

 

Cel masażu klasycznego: zadziałanie bodźcami mechanicznymi na skórę oraz zakończenia nerwowe w niej występujące, na tkankę łączną, układy: ruchu (kości, mięśnie, ścięgna, torebki stawowe), krwionośny i chłonny, a pośrednio na narządy wewnętrzne w celu wywołania w nich odczynów fizjologicznych.
Źródło: Leszek Magiera. Leksykon masażu i terminów komplementarnych.

Zapraszamy  – Centrum Położnictwa i Rehabilitacji Agape
ul. Kazimierza Jarząbka 26
05-500 Piaseczno tel. (48) 794072072

admin

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *