Rodzina w podróży

  Regularne przeglądy, sezonowa wymiana opon, odpowiednio dobrane foteliki i zapinanie pasów bezpieczeństwa to oczywistość. Podpowiadamy, jak przygotować się do wspólnej podróży, aby była  bezpieczna i zarazem komfortowa dla każdego członka rodziny.

 

PRZYGOTOWANIE DO PODRÓŻY

Przygotowując się do rodzinnej podróży, zwłaszcza z małym dzieckiem, warto wcześniej ją zaplanować. Analizując trasę, warto zaznaczyć miejsca, w których zatrzymacie się na odpoczynek lub na jedzenie. Nie zapomnijcie zabrać ze sobą ważnych dokumentów, w tym książeczki zdrowia dziecka, uzupełnionej o informację o grupie krwi i ewentualnych alergiach. Warto również zapisać kontakt do osoby trzeciej, którą należy powiadomić w razie wypadku. Ważne! Wszystkie czynności związane z rozbieraniem dziecka, karmieniem, pojeniem wykonuj podczas postoju.

 

TEMPERATURA I WILGOTNOŚĆ POWIETRZA

Temperatura w samochodzie powinna być dostosowana do Waszego ubioru. Na dłuższą podróż, warto ubrać dziecko na tzw. „cebulkę”, aby móc stopniowo je rozbierać w trakcie podróży. Pamiętaj przy tym, aby różnica temperatur w samochodzie i na zewnątrz nie była zbyt duża. Jeśli wybieracie się w krótką podróż, nie rozbieraj dziecka z wierzchniego okrycia, ale obniż temperaturę w samochodzie. Na długą podróż, zdejmij kurtkę ale dopilnuj, aby temperatura była nieco wyższa. Jeśli przewozisz niemowlę, włącz ogrzewanie zanim wsiądziecie do samochodu. Przy tym punkcie warto wspomnieć o klimatyzacji – zaleca się ją czyścić raz w roku.

 

FARMACEUTYKI

Przygotowując bagaż na dłuższą podróż, nie zapomnij zabrać ze sobą termometru oraz leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych. Jeśli Twoje dziecko jest alergikiem, mogą przydać się również leki przeciwhistaminowe, a starszym dzieciom – leki łagodzące objawy choroby lokomocyjnej. Warto również sprawdzić kompletność wyposażenia swojej apteczki samochodowej. Przed wyjazdem warto nawilżyć śluzówkę nosa dziecka izotonicznym roztworem wody morskiej.

 

ANIMACJE

Przed podróżą, przygotujcie zestaw Waszej ulubionej muzyki, która umili Wam czas w samochodzie. Przydatnym okaże się również organizer dla dziecka, który zawieszamy na tył przedniego siedzenia po stronie dziecka i wyposażamy w ulubione zabawki, książeczki i małe przekąski, które będą w zasięgu rąk dziecka. Zastanawiasz się co zrobić, jeśli podróżujesz samotnie z małym dzieckiem? Większość nowych samochodów pozwala na wyłączenie przedniej poduszki powietrznej po stronie pasażera – dzięki temu możesz umieścić dziecko bezpiecznie z przodu samochodu tak, aby miało z Tobą stały kontakt wzrokowy. Jeśli dziecko zacznie płakać, dotknij go, mów do niego lub śpiewaj – łagodny głos rodziców działa na dziecko uspokajająco.

 

  UŁOŻENIE DZIECKA W FOTELIKU

Dziecięcy fotelik samochodowy dobieramy do jego wieku: od 0 do 1 roku życia, kolejny do ukończenia 4. oraz do 12 roku życia lub do wzrostu 150 cm. Zadbaj o to, aby dziecko nie było skręcone i nazbyt przygięte – musi mieć możliwość swobodnego oddychania. Zapinając pasy, pamiętaj o dobrze dobranej sile docisku i odpowiednim przyleganiu pasów do jego ciała. Montując fotelik w samochodzie, postępuj zgodnie ze wskazówkami producenta – instrukcję znajdziesz na każdym foteliku.