(48) 794072072

biuro@agape.edu.pl

Słowo wstępne

Irena Chołuj  „Poród w domu”  – Słowo wstępne ( fragment)

„Jestem absolwentką kierunku pedagogicznego, Wydziału Pielęgniarskiego, po czteroletnich stacjonarnych studiach magisterskich na Akademii Medycznej w Katowicach. Pracowałam w małym szpitalu na oddziale położniczo-ginekologicznym, w izbie porodowej, w pogotowiu ratunkowym w zespole położniczym „010”. Pełniłam funkcję oddziałowej, przełożonej, przez wiele miesięcy zastępowałam pielęgniarkę naczelną ZOZ-u. Nawet wówczas, gdy pracowałam na stanowiskach funkcyjnych, asystowałam przy porodach, ponieważ nie potrafiłam być tylko „obok”. Najlepiej jednak czułam się w pracy na sali porodowej, bezpośrednio przy rodzącej. Jako nauczyciel zawodu mam również zajęcia praktyczne ze słuchaczkami na sali porodowej, razem z nimi przyjmuję rodzące się dzieci. Nigdy nie zapisywałam liczby przyjętych przeze mnie porodów. Sądzę jednak, że moje ręce jako pierwsze trzymały około 10000 noworodków, być może więcej. Wielokrotnie spotykam swoje dawne rodzące, które pytają:”czy pani mnie pamięta?” Najczęściej widzę wpisaną dawno o oddaniu do druku tego, co napisałam o porodach. Bałam się wytykania palcami, ośmieszania w środowisku zawodowym. Zadawałam sobie pytanie: co jest ważniejsze, mój egoizm (bo w nim tkwi lęk o własne ja) czy dobro innych. Zwyciężyło dobro tych, którym winna jestem pomagać, dobro kobiet rodzących, ich mężów, a wreszcie dobro rodzących się dzieci. Pomogły mi słowa ze 118 Psalmu: Pan jest ze mną, nie lękam się: cóż mi może zrobić człowiek? Postanowiłam przełamać swoje opory nawet kosztem wystawienia się na żer przeciwnikom mojej nowej postawy, postawy w pełni akceptującej plany rodzenia w domu przez tych, którzy chcą tego naprawdę, i u których nie ma wyraźnych przeciwwskazań położniczych.”

Irena Chołuj – położna czynna zawodowo od 1964 roku, Absolwentka Akademii Medycznej. Położna, która przyjęła około 13000 porodów, w tym ponad 600 w domu. Autorka książek znajdujących się w każdej szkole rodzenia w Polsce : „Poród w domu” (1992) i „Urodzić razem i naturalnie” (2008). Pani Irena współpracuje z  Centrum AGAPE  przy porodach domowych oraz wspiera nas w szkole rodzenia.

Irena Chołuj ” Poród w domu” Wydawnictwo Salezjańskie, 1992

”Urodzić razem i naturalnie. Informator i poradnik porodowy dla rodziców i położnych „   Najnowsze wydanie już dostępne

Profesjonalny informator i poradnik porodowy dla rodziców i położnych, który zwraca uwagę na indywidualność cudownego procesu narodzin. Książka czytelnie przedstawia wartość porodu naturalnego, w szczególności zaś takiego, który może przebiegać w domu kobiety rodzącej. Autorka nie tylko opisuje warunki konieczne do takiego porodu, ale ukazuje również niezwykłą wartość pracy położnej i jej wiary w naturalną siłę, mądrość i miłość rodzącej kobiety. Książka uzupełniona jest niezwykłymi świadectwami i autentycznymi zdjęciami wspólnie rodzących rodziców, a nawet momentów narodzin dziecka. ( źródło:  http://www.empik.com/urodzic-razem-i-naturalnie-choluj-irena,p1048875690,ksiazka-p )

< Link do zakupu książki