PNF

PNF – Prorioceptive Neuromuscular Facilitation

Propriocepcyjne ułatwienie nerwowo-mięśniowe ( torowanie nerwowo-mięśniowe) jest często stosowaną praktyką w celu zwiększenia zakresu ruchu.
Ćwiczenia powodują uelastycznienie nerwowo-mięśniowe. Kiedy ta technika rozciągania jest wykonywana konsekwentnie zwiększa sportową wydajność i uaktywnia aktywność ruchową w obszarach słabszych, uszkodzonych. Wszystkie ruchy stosowane w tej metodzie są zgodne z naturalną pracą mięśni i stawów. Powtarzalność ruchu może spowodować przywrócenie prawidłowego dzialania nerwów w uszkodzonym obszarze. Terapia metodą PNF nie ogranicza się do pracy z niesprawnymi częściami ciała lecz wykorzystuje w terapii również zdrowe regiony ciała jako swoiste wzorce ( tory ) postępowania.
Metodę tę wykorzystuje się w usprawnianiu pacjentów z objawami neurologicznymi, urazowymi, ortopedycznymi, bardzo popularna jest wśród sportowców.

W Polsce doskonalenie wiedzy o PNF możliwe jest dzięki współpracy Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii i niemieckiego Centralnego Związku Fizjoterapeutów ( Zentral Verband Krankengymnasten – ZVK )

 

trwa inicjalizacja, prosze czekac…